Komárno po priamom súboji predstihlo Svidník

28. februára 2020 Off Od tjslaviaadministrator

Nedeľňajšie zápasy v Komárne a Myjave uzavreli nadstavbovú časť volejbalovej Edymax extraligy mužov. Hráči Komárna zdolali Svidníčanov 3:2 po obrate z 1:2 a v tabuľke poskočili na 3. miesto, pričom predstihli práve nedeľňajšieho súpera. Vo štvrťfinále play-off sa teda Komárno (3.) stretne s Prešovom (6.) a Svidník (4.) s Myjavou (5.), ktorá zvíťazila nad Prešovom 3:0. Zostávajúce dvojice tvoria Prievidza (1.) so Zvolenom (8.) a Košice (2.) s Nitrou (7.). Prvé zápasy štvrťfinále sú na programe o týždeň v sobotu 29. februára.

Komárno, povzbudené stredajším televíznym trojbodovým triumfom na palubovke majstrovskej Prievidze, začalo v priamom súboji o 3. priečku proti Svidníku lepšie a ujalo sa vedenia. Hostia otočili na 2:1, ale Komárno vyrovnalo a v tajbrejku lepšie zvládlo záver. Domáci si k výhre pomohli 23 blokmi, skúsený Peter Kašper si ich pripísal deväť. Najviac bodov získal univerzál Svidníka Lukasz Pietrzak (27).

Edymax extraliga mužov – nadstavbová časť – záverečné 6. kolo – nedeľa:
SKUPINA O 1. – 4. MIESTO
VK SPARTAK UJS KOMÁRNO – TJ SLÁVIA SVIDNÍK 3:2 (11, -19, -22, 18, 10)

Komárno: M. Kubš 17, Tarabus 9, Zaťko 3, Ogurčák 13, Kašper 14, J. Petráš 20, libero Turis (Rak 6, Jalovecký 0, Forró 1). Tréner: R. Pělucha.
Svidník: Tatarenko 6, Šellong 0, Pietrzak 27, Fedorenko 18, Matušovský 8, J. Hriňák 1, libero S. Paňko (Repka 0, R. Vitko 0, Cihoň 0, Marjov 6, Macko 0). Tréner: P. Tholt.

MVP: Peter Kašper (Komárno)

Obe družstvá nezostali svojej povesti nič dlžné a ako už je počas sezóny zvykom, obaja súperi si to rozdali až v piatom sete, ktorý definitívne rozhodol o treťom a štvrtom mieste pred play-off. Komárno začalo raketovo, keď po úvodnom oťukávaní sa dostalo do prvého trháku v pomere 12:6, odkiaľ už hostia nenašli cestu späť a domáci prekvapujúco ľahko získali prvý set. Pri vedení Komárna 20:9 bolo jasné, že Svidník zmetú domáci z palubovky veľmi rýchlo.

To, že ešte nebolo nič vyhraté, zistili prítomní už na začiatku druhého setu. Svidník zachytil úvod a boli to domáci, ktorí doťahovali. Pri stave 9:12 z pohľadu Komárna však zabral tím z juhu Slovenska a otočil na 15:14 a zdalo sa, že je na správnej ceste k cennej koristi druhého setu. Svidník sa však nevzdal, otočil na 21:18 a záver set u si už ustrážil, čiže začínalo sa odznova.

Na koni boli aj naďalej hostia, dokázali za stavu 6:2 a 9:3 prinútiť Robina Pěluchu vziať si oba oddychové časy. Komárno síce znížilo na 9:11, hostia si hrali na sieti svoju hru a vyhrávali už 21:15. V mohutnom domácom finiši sa Komárno priblížilo na 22:23, ale viac síl im už nezostalo, preto sa Svidník dostal do vedenia 2:1 na sety.

Komárno umne zachytilo úvod štvrtého setu a udržiavalo si tesný náskok až do stavu 12:12, kedy sa zdalo, že hostia by mohli stav otočiť. Dôležitý úsek hry Komárno zvládlo, súpera do vedenia nepustilo a natiahlo stav na 16:12. Odtiaľ už mali vydláždenú cestu k zisku štvrtého setu, aj keď o nádherné bojovné výmeny nebola núdza ani naďalej.

Obe družstvá počas celého zápasu predvádzali obetavé výmeny, preto logicky vyústil tento boj do skrátenej hry. V tajbrejku sa držali obe mužstvá plece pri pleci, aj výmena strán sa konala za najtesnejšieho stavu, prvýkrát v piatom sete pri vedení Komárna 8:7. Od stavu 9:9 však domáci odskočili na rozhodujúci rozdiel v pomere 12:9, odkiaľ v euforickej atmosfére dokonali úspešný boj o tretie miesto pred vyraďovacou časťou súťaže – play-off!

Robin Pělucha, tréner Komárna: „Som rád, že sme opäť vyhrali a opäť doma. Bolo to ako na hojdačke. Prvý set bol jednoznačný, v tom druhom to už také skvelé nebolo, v treťom sete sme síce zamakali, ale nestačilo to. Potom sme už skutočne zabrali, bol to konečne znovu tímovejšie, pretože predtým to opäť začalo byť rozhárané, ale ustáli sme to. Dostali sme sa z negatívnych stavov a dopadlo to pre nás fajn, aj keď musím povedať, že so Svidníkom sa nehrá dobre. V tajbrejku je to už lotéria, oni sú dobrí, takže je to vždy o drobnostiach. Chceli by sme tiež poďakovať našim divákom, myslím, že sa im zápas musel páčiť a ďakujeme im touto cestou za ich podporu, aj oni nám pomohli k tomuto víťazstvu.“

Peter Tholt, tréner Svidníka: „Najviac ma mrzí prvý set, no na druhej strane ma teší, že sme sa z toho dostali a otočili to. V piatom sete sme urobili jednu hrúbku, nepresnosť, a tá nás stála výsledok, keďže súpera sme tým postavili na nohy a my sme spadli do útlmu. Nemusí to nič znamenať, ideme do play-off, je to úplne nová súťaž a od pondelka sa pripravujeme na túto časť.“

Rozhodovali: Sarka Miroslav, Schimpl Igor