Na slovíčko s Lukaszom Ciupom

Lukasz Ciupa patrí medzi najskúsenejších hráčov v našom tíme, vo svidníckom drese sa predstaví už tretiu sezónu.

Ahoj Lukasz, ako sa cítiš pred nasledujúcou sezónou? Aké sú tvoje očakávania a ciele? 

Ahoj, cítim sa veľmi dobre. Celú letnú prípravu sme tvrdo pracovali, mojím očakávaním je každý  zápas odohrať o niečo lepšie ako ten predošlý. Mojím cieľom je,  aby som v drese Svidníka spolu s chalanmi vybojoval  nejaký  ten úspech a aby súčasná  sezóna bola aspoň taká dobrá ako tá minuloročná

 Minulý rok ste mali veľmi vydarenú sezónu, tiež plnú napínavých momentov. Ako sa vyrovnávaš  so stresom na ihrisku?

Stres si nepripúšťam, snažím sa nevšímať si publikum na tribúne, sústredím sa na svoju úlohu na ihrisku. Samozrejme, podpora a povzbudzovanie fanúšikov ma vie nakopnúť vpred. Nemiestne pokrikovanie a nadávanie ma nevyvádza z miery.

Čo ťa dokáže najviac namotivovať k lepším výkonom?

Ako som spomínal pre mňa sú obrovským hnacím motorom fanúšikovia. Mám rád priamy kontakt s nimi.  Nie nadarmo sa hovorí, že fanúšikovia sú 7 hráčom na ihrisku.

 Aké boli tvoje volejbalové začiatky? Kedy si zistil že volejbal je pre teba to pravé?

K volejbalu som mal blízko celý  život, v škole, vonku, na ihrisku s kamarátmi. Naplno som sa mu začal venovať keď  som mal 13 rokov. Pamätám si, že počas leta  som vyrástol 15 centimetrov a kamarát,  ktorý hral volejbal mi vnukol myšlienku prísť na tréning. Ukázal som sa trénerovi, zapáčil som sa mu a tak som ostal.

V detstve si sa venoval aj iným športom?

Áno, od mala som sa venoval futbalu. V našom meste to bol jediný  šport ktorý sa dal trénovať na úrovni. Mali sme výbornú partiu a dosahovali sme úspechy v mládežníckych kategóriách.

Aký máš vzťah k športu vo voľnom čase? Rád si pozrieš nejaké zápasy, poprípade sa niečomu inému aj aktívne venuješ? Alebo ti to ,,lezie na nervy,, a radšej zájdeš do divadla?

Neverili by ste, ale počas strednej školy sme pravidelne navštevovali filharmóniu a napočudovanie, zatiaľ čo ostatní spolužiaci/spoluhráči zaspávali, ja som v úžase počúval. Mrzí ma, že  vo Svidníku, ani nikde poblízku nemáme také možnosti ,takže som to posledné roky zanedbával. Ak ide o šport, rád si pozriem v TV a aj naživo volejbal, futbal či tenis. Rovnako aj basketbalovú NBA,  ale tá je vysielaná bohužiaľ  iba v noci a to u mňa často nie je možné sledovať,  keďže mám ráno tréning a potrebujem sa dobre vyspať.  No a mimo sezónu si s kamarátmi doma radi zahráme futbal a tenis.

 Na Slovensku odohráš už tretiu sezónu, čím si ťa Slovensko a konkrétne Svidník získali?

Spoznal som mnoho skvelých ľudí  a priateľov.  Svidník je volejbalu veľmi otvorený, ľudia sa volejbalom bavia, podporujú  nás a to ma teší. Navyše som si hneď po prvej sezóne získal dôveru trénera a celého vedenia klubu.

V minulosti si pôsobil doma v Poľsku a rovnako aj vo Francúzsku, aké sú rozdiely v športe u nás a v zahraničí?

Ťažká otázka, Francúzsko a Poľsko majú šport na vyššej úrovni, odvíja sa to od financií v kluboch, v zahraničí sa v športe angažuje oveľa viac sponzorov. Hráči sa športu venujú na plný úväzok, nestáva sa, aby mal športovec popri volejbalu a tréningoch ďalšie zamestnanie.

Okrem iného si telocvikár a tréner, chcel by si sa po ukončení volejbalovej kariéry vybrať touto cestou?

V budúcnosti si želám založiť volejbalovú akadémiu pre deti.  Práve toto je momentálne v Poľsku a celkovo v zahraničí, nielen čo sa týka volejbalu, veľmi populárne. Rovnako rád by som si vyskúšal úlohu  trénera nejakého mužského volejbalového tímu. Jednoducho rád by som odovzdával svoje skúsenosti ďalej.

V súčasnosti je u detí a mladých ľudí veľkým problémom nedostatok pohybu, poznáš nejaký trik ako prilákať decká opäť na športoviská?

Bohužiaľ na to nepoznám žiaden trik a je mi veľmi ľúto, že to v dnešnej dobe to nie je tak ako za mojich detských  čias. Keď som sa vrátil domov zo školy, hneď som utekal von za kamarátmi.  Podľa mňa je dôležité v škole na deti apelovať  prostredníctvom telesnej výchovy, rovnako aj rodičia by mali deti  viesť k športu. Môžu sa tak vyhnúť mnohým zdravotným problémom, získať si kopec kamarátov, naučiť  sa disciplíne  a bojovnosti. To všetko  môže byť  pre nich prínosom do budúcnosti.

Čo plánuješ do budúcnosti?

Momentálne  sa zameriavam na túto sezónu a  ak mi zdravie dovolí, chcel by som si vyskúšať  nejakú ďalšiu súťaž v zahraničí.