Trentino, Modena, Svidník. Maďarský veterán Mészáros novou tvárou v extralige

Účastník volejbalovej Edymax extraligy 2018/2019 TJ Slávia Svidník v úvode novej sezóny získal do kádra zaujímavú posilu – maďarského internacionála Dömötöra Mészárosa. Smečiar s bohatým životopisom, ktorý budúci týždeň oslávi svoje 42. narodeniny (roč. nar. 1976), bude po Poliakoch Lukaszovi Pietrzakovi a Lukaszovi Ciupovi tretím legionárom v bronzovom tíme uplynulého ročníka.

Dvojmetrový smečiar Mészáros vstúpil na seniorskú úroveň v deväťdesiatych rokoch minulého storočia v drese Kaposváru. V roku 1999 zamieril do Talianska, kde neskôr hrával za Padovu, Trentino, Montichiari, Modenu a Janov. V súťažiach na Apeninskom polostrove počas desiatich sezón celkovo získal úctyhodných 3413 bodov. Vyskúšal si tiež angažmány v Grécku (PAOK Solún), Rusku (Novyj Urengoj, Surgut), Turecku (Izmir) a počas ostatných rokov v exotickejšom Libanone (Anwar) a Katare (Al Khor). V minulej sezóne opäť pôsobil vo vlasti, s VRC Kazincbarcika pod vedením slovenského trénera Daniela Oravca získal titul.

Dömötöra ako hráča poznám, už sme sa stretli, vlani sme hrali aj proti Kazincbarcike,“ povedal tréner Svidníka Peter Tholt. „Asi pred dvoma týždňami nám zavolal bývalý kouč Kazincbarciky Daniel Oravec. Pôvodne sme rátali s Ukrajincom Jurijom Kalynským, no ten sa s vedením klubu nedohodol na podmienkach. Hľadali sme teda vhodnú náhradu. Je náročné hľadať v slovenských podmienkach, napokon sa nám podarilo získať Mészárosa,“ objasnil Tholt, ktorý v minulej sezóne priviedol družstvo okolo nahrávača Jakuba Hriňáka aj do finále Slovenského pohára. Svidníčania v lete prišli o časť útočnej sily odchodom reprezentanta Marcela Luxa do poľského Olsztynu, nahradiť ho mal Ukrajinec Kalynskyj, napokon sa o to pokúsi maďarský veterán.

Dömötör Mészáros má na konte 91 reprezentačných štartov. Maďarsku pomohol k účasti na ME 2001 v Ostrave a konečnému 11. miestu na 12-člennom šampionáte. Lídrami maďarského národného tímu vtedy tiež boli osobnosti Sándor Kantor a Péter Veres. Odvtedy Maďari na najvyššom kontinentálnom fóre neštartovali, predtým naposledy v roku 1983.

Juraj Karpiel, SVF