Zaslúžené 2 medaily

Keď sa v sezóne 2013/14 volejbalisti Svidníka dostali až do finále extraligy, Peter Tholt sa iba zaúčal do tajov trénerstva ako asistent Petra Kalného. Po jeho odchode prevzal pod Duklou mužstvo, ktoré sa kompletne vymenilo. V tejto sezóne s ním dosiahol svoj prvý trénerský úspech – striebro v Slovenskom pohári a bronz v extralige.

Po vicemajstrovskej sezóne prišlo vo svidníckom volejbale neisté obdobie. Okrem Kalného, ktorý sa sťahoval do Kazachstanu aj s dvoma kľúčovými hráčmi Martinom Sopkom ml. a Poliakom Jakubom Buckím, odišla väčšina hráčov. „Vždy sme snažili robiť poctivo, aby sme si urobili nové meno a získali diváka. Potrebovali sme zastabilizovať klub, ktorý teraz funguje veľmi dobre,“ hovorí Tholt. Po 6., 7. a 8. mieste dozrelo ovocie v jeho štvrtej sezóne na lavičke Slávie.

„Od začiatku sme šli do sezóny s tým, že je v nej päť-šesť kvalitných mužstiev. Naším cieľom bolo dostať sa do prvej štvorky v pohári i v extralige. Dve medaily sú z tohto pohľadu pre nás čerešničky na torte,“ hovorí 38-ročný tréner, ktorý si svoju hráčsku kariéru odkrútil v Dubovej, Prešove, Humennom či vo Svidníku. Svidníčania na seba upozornili už postupom do nadstavbovej prvej štvorky.

„Chceli sme, aby si ju vyskúšali najmä hráči, ktorí s takýmito ťažkými zápasmi nemali skúsenosti a aby diváci videli zápasy s atraktívnymi súpermi. Realitou bolo, že sme všetky zápasy v nadstavbe prehrali, aj keď napríklad s Nitrou sme mali dobre rozbehnuté obe stretnutia,“ pokračuje Tholt. Namiesto tretej priečky tak jeho tím šiel do play-off zo štvrtej a vo štvrťfinále narazil na vlani bronzové Košice. „Bolo to veľmi vyrovnané východniarske derby, ale pre nás dopadlo dobre, pretože sme v rozhodujúcom treťom zápase doma vyhrali 3:2. Prehrávali sme v ňom síce 1:2, ale ukázala sa vnútorná sila mužstva. V semifinále nás čakala Prievidza, bolo to však hneď tri dni po skončení štvrťfinálovej série a hlavami sme naň ešte neboli pripravení. V poradí v druhom domácom zápase sme vyhrali prvý set, v druhom sme však prehrali v koncovke 23:25 a už sme sa nedostali ku slovu. Sériu sme prehrali 0:3 a sústredili sme sa na bronz.“ V nej Svidník čakalo ďalšie východniarske derby s Prešovom.

„Prvý zápas sme prehrali 1:3, keď sme prvé dva sety hrali katastrofálne. V ďalších dvoch stretnutiach sme už zistili, čo na súpera platí.“ Štvrtý duel hostili Svidníčania doma, ale hostia s kapitánom Martinom Sopkom st. im prekazili bronzové oslavy. „Viedli sme 2:0 na sety, ale v treťom sme nedotiahli náskok, vo štvrtom sme viedli dokonca 6:0. Nakoniec súper uspel aj v tajbrejku. Na rozhodujúci piaty zápas v Prešove sme sa však mentálne veľmi dobre pripravili a vyhrali sme 3:0. Vrelo to i na tribúne, prišli nás podporiť aj naši fanúšikovia.“

Treba dodať, že útok Svidníka na medailu v sezóne 2017/18 sa čakal. K poľskému smečiarovi Lukaszovi Ciupovi prišiel jeho krajan univerzál Lukasz Pietrzak, najväčšou posilou bol smečiar Marcel Lux z Prešova, ktorý vlani reprezentoval na ME v Poľsku. „Vedeli sme, že ak chceme mať vyššie ciele, musíme sa posilniť. V uplynulej sezóne sa nám podarilo veľmi dobre poskladať mužstvo, chalani si sadli a vytvorili skvelú partiu,“ vysvetľuje. Je zrejmé, že Lux by si rád vyskúšal zahraničie, čo už avizoval pred príchodom do Svidníka. Ostatných hráčov vrátane Poliakov sa pokúsia udržať, aj keď ich čakajú ešte debaty.

SO SOTÁKOM AKO DVOJIČKY

Asistentom Petra Tholta je bývalý nahrávač a mládežnícky reprezentant Stanislav Soták. Ako spoluhráči sa tešili z majstrovského titulu s Prešovom 2005 i s Humenným 2008. „Som veľmi rád, že je s nami, aj keď volejbalu sa venuje popri učiteľskej práci vo Vranove nad Topľou. Spolu si veľmi dobre rozumieme, naša spolupráca mi veľmi vyhovuje.“

MEDAILY SVIDNÍKA V EXTRALIGE
STRIEBRO  2013/14  TRÉNER PETER KALNÝ
BRONZ        2010/11  TRÉNER JAROSLAV VLK
BRONZ        2012/13  TRÉNER JAROSLAV VLK
BRONZ        2017/18   TRÉNER PETER THOLT