Prešovčania sa výhrou v derby so Svidníkom priblížili k triumfu v základnej časti

31. januára 2021 Off Od tjslaviaadministrator

Volejbalistov VK MIRAD UNIPO Prešov delí už len jedna výhra od celkového triumfu v základnej časti extraligy. Prešovčania v stredajšej domácej dohrávke 11. kola zvíťazili v priamom prenose na Huste.TV v regionálnom derby nad hráčmi TJ Slávia Svidník 3:1 a vybojovali si jubilejnú desiatu výhru v sezóne (10-2).
Zverenci trénera Mareka Kardoša majú dve kolá pred koncom na konte 30 bodov a na čele päťbodový náskok pred TJ Spartak Myjava (9-3, 25 b.). Prešovčania môžu spečatiť prvenstvo v základnej časti a postup priamo do semifinále play-off už v sobotu na palubovke ŠŠ Trenčín (16.00 h).
Pre Prešovčanov to bolo posledné domáce vystúpenie v základnej časti, v siedmich súbojoch na svojej palubovke nestratili ani bod.

Extraliga mužov – základná časť – dohrávka 11. kola – streda:
VK MIRAD UNIPO PREŠOV – TJ SLÁVIA SVIDNÍK 3:1 (24, 18, -29, 23)
Prešov: Mudo 5, Oleárnik 0, Sopko st. 16, Mikovčík 6, Szarek 24, Drobňák 12, libero T. Lampart (Ščerba 0, Velička 0). Tréner: M. Kardoš
Svidník: Jurko 1, Š. Kozák 11, Marjov 8, Pietrzak 25, M. Petráš 18, Šellong 3, liberá M. Vitko a B. Paňko (Gula 1, Gulák 0, R. Vitko 1). Tréner: P. Tholt

Hráči zápasu: Lukasz Szarek (Prešov) – Juraj Jurko (Svidník)

V prvom sete si Prešovania udržiavali mierny náskok, Svidníčania zmazali manko v poslednej možnej chvíli (22:24, 24:24), ale tretí setbal už domáci premenili a po jednoznačnejšom priebehu ovládli aj druhé dejstvo. V úvode tretieho setu viedol Prešov aj o päť bodov (8:3), hostia sa rýchlo dotiahli (11:11). V dramatickej koncovke mali domáci päť setbalov vrátane dvoch po sebe (24:22), ale Svidník všetky hrozby odvrátili a po ese Petráša využil svoj tretí setbal (31:29). Štvrtý set mal podobný priebeh (10:5 pre Prešov, 10:10), no keď sa v závere domáci dostali k dvom mečbalom (24:22), ten na príjme už vďaka Sopkovi premenili na víťazstvo.

Prešov, ktorému aktuálne chýba pre problémy s kolenom prvý nahrávač Peter Porubský, už mal okrem mladíkov Oleárnika a Veličku na tento post k dispozícii aj skúseného Kamila Feňa, ten však do hry ešte nezasiahol. Mirad sa tešil z výhry po dvoch prehrách v sérii, keď pred extraligovou prestávkou nestačil v decembri na VKP Bratislava (1:3) a v sobotu na Myjavu (2:3).

Bodovo sa najviac darilo poľským univerzálom – prešovský Szarek pomohol k víťazstvu 24 bodmi, svidnícky Pietrzak získal ešte o bod viac. Sekundovali im smečiari Petráš (18) a Sopko (16).

Marek Kardoš, tréner Prešova: „Som rád, že nám stačí už len jedno víťazstvo k potvrdeniu líderskej pozície po základnej časti. To nám dá komfort pre Peťa Porubského na to, aby sme vedeli dopracovať súhru s druhým nahrávačom. Chlapci si za to, ako trénovali v poslednej dobe naozaj zaslúžili víťazstvo po skoro dvoch mesiacoch. Je to moderný volejbal, v ktorom rozhodujú chyby. Keď sme mali prihraté, tak si bez problémov side-outujeme. Takisto bol na tom aj súper. Dnes to bolo o servise. Potvrdili sme domácu neporaziteľnosť v hale. Urobili sme menej chýb na útoku aj v obrane. Súper, naopak, ten set, ktorý dotiahol a vyhral, vtedy sme urobili strašne veľa chýb.“

Martin Sopko starší, smečiar a kapitán Prešova: „Určite sme šťastní, že tento zápas sa skončil naším víťazstvom. Dnes hral Svidník naozaj dobrý volejbal. Prezentoval typický tvrdý mužský volejbal. Na oboch stranách bolo aj dosť veľa chýb, ale to k tomu patrí. My sme za každú cenu chceli vyhrať, išli sme do rizika na servise a Svidník sa nám prispôsobil. Z jednej aj druhej strany to lietalo veľkou rýchlosťou. V koncovkách trošku šťastia, možno trošku umu bolo na našej strane, a to rozhodlo.“

Peter Tholt, tréner Svidníka: „V prvom sete sme, žiaľ, urobili dve chyby, ktoré sme nemuseli urobiť a ktoré sa nám nemôžu stávať, mohlo to byť opačne. V druhom sete nás súper odtlačil servisom, najmä Sopko a Szarek. V treťom sete sme otočili nepriaznivý stav, čo si veľmi vážim. Vo štvrtom sete sme, žiaľ, urobili tri prešľapy na podaní, to je dosť. To nás musí mrzieť. Štvrtý set sa skončil 25:23, takže nebol to zlý zápas, ale tých chýb sa musíme vyvarovať. Do play-off nám zostávajú dva zápasy, tak verím, že to vylepšíme.“

Rozhodovali: Porvazník Igor, Hőger Peter